kw.182016

Domek dla lalek – DIY instrukcja krok po kroku

Kategorie DIY

Domek dla lalek to nie lada wyzwanie. Warto się do jego zrobienia wcześniej przygotować. Najistotniejszy jest plan, czyli narysowany na kartce projekt domu z wszystkimi wymiarami. To taka baza, bez której ciężko zrobić coś bez pomyłek. Poniżej instrukcja jak w 10 krokach zbudować drewniany domek dla lalek.

_DSC1770

Projekt najlepiej rysować na kartce w kratkę. Zastosowana skala jest następująca: 2kratki na kartce = 10cm w rzeczywistości. W ten sposób bardzo łatwo wyliczyć wszystkie rzeczywiste wymiary domku dla lalek.

 

Domek prezentowany na zdjęciu ma 120cm wysokości i 80cm szerokości. Głębokość domku to 22cm.

 

Niezbędne materiały:

 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 90/22cm (boczne ściany domku) – 2szt.
 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 80/22cm (spód i góra konstrukcji) – 2szt.
 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 79,2/22cm (piętra w domku) – 2szt.
 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 50/22cm (dach domku) – 2szt.
 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 30/22cm (ściany wewnętrzne) – 2szt.
 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 60/20cm (ściana elewacyjna wraz z kominem)
 • płyta pilśniowa laminowana 3mm tzw. plecówka o wymiarach 120/80cm (tylna ściana domku dla lalek)
 • farba akrylowa do drewna

sklejka foto

Narzędzia i przybory:

 • klej wikolowy do drewna
 • taker lub opcjonalnie młotek i gwoździe
 • wyrzynarka
 • wałek gąbkowy
 • metrówka
 • ołówek

 

1.Malowanie sklejki.

Budowę domku dla lalek warto zacząć od pomalowania wszystkich elementów ze sklejki farbą akrylową. Gotowy domek maluje się dużo trudniej 😉 Na rynku dostępne są farby hipoalergiczne, które schną już w 20 – 30minut. Dodatkowo, są nietoksyczne i bezzapachowe, dzięki czemu można spokojnie malować nimi wewnątrz pomieszczeń.

 

2. Budowa prostokątnej konstrukcji domu dla lalek.

Kiedy już farba wyschnie, można przystąpić do budowy prostokątnej konstrukcji domku. Potrzebna będzie:

 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 90/22cm (boczne ściany domku) – 2szt.
 • sklejka liściasta 4mm o wymiarach 80/22cm (spód i góra konstrukcji) – 2szt.

 

Krawędzie styczne poszczególnych elementów sklejki należy posmarować klejem wikolowym, dopasować do siebie z zachowaniem kąta prostego, a następnie trwale połączyć zszywkami takera lub małymi gwoździkami tzw. papiakami. Sklejka 4mm jest bardzo krucha. Liczy się zatem precyzja przy wbijaniu gwoździ. Uwaga, użycie kleju jest konieczne! 🙂 Bez jego wiążących właściwości, gwoździe po prostu będą wypadały ze sklejki a cała praca pójdzie na marne.

 

3. Budowanie poszczególnych pięter domku.

Następny krok to przymocowanie półek, które będą służyły jako podłoga poszczególnych pięter domku. Zrobione będą z dwóch sklejek o wymiarach 79,2/22cm każda. W moim projekcie każde piętro ma 30cm wysokości. A więc na prostokątnej konstrukcji domku odmierzyć należy 30cm od podstawy i kolejno 60 cm od podstawy. Narysuj poziomą linię, która będzie wyznaczała miejsce przymocowania pierwszej półki, posmaruj ją klejem i przymocuj do niej półkę. Tak samo zrób na wysokości 60cm od podstawy. Następnie obie półki przymocuj takerem lub gwoździami do ścian bocznych domku.

 

4. Wycinanie tylnej ściany domku

Teraz czas na tylną ścianę domku dla lalek. Zrobisz ją z laminowanej płyty pilśniowej o wymiarach 120/80cm. Na dłuższych bokach płyty pilśniowej (tzw. plecówki) odmierz po 30cm od górnej krawędzi. Następnie wyznacz środek górnej krawędzi – to będzie twój wierzchołek dachu. Poprowadź dwie linie od wierzchołku dachu do miejsc zaznaczonych na wysokości 30cm od góry tak, by powstał ci z tego zarys trójkąta. Wyrzynarką wytnij wzdłóż narysowanych linii kształt domku.

 

5. Mocowanie tylnej ściany domku do prostokątnej konstrukcji.

Krawędzie plecówki posmaruj klejem wikolowym i przytwierdź do prostokątnej konstrukcji domku dla lalek, a następnie przymocuj ją trwale takerem lub gwoździami.

 

6. Dach.

Do zrobienia dachy użyj dwóch kawałków sklejki o wymiarach 50/22cm każda. Posmaruj klejem wikolowym trójkątne brzegi płyty pilśniowej oraz jeden krótszy brzeg sklejki. Następnie przyklej dach do krawędzi domku tak, by dwie sklejki łączyły się ze sobą pod kątem prostym. Całości wzmocnij wbijając zszywki takera lub gwoździe.

 

7. Komin.

Ze sklejki o wymiarach 60/20cm wytnij kształt komina wraz z fragmentem elewacji. Nie zapomnij o wycięciu drzwi do łazienki. Tak powstały elemant najpierw przyklej a później przybij gwoździami lub takerem do krawędzi górnej półki oraz dachu domku.

 

8. Ścianki działowe.

Ostatnim etapem budowy domku dla lalek jest wstawienie ścianek działowych tworzących poszczególne pokoje. Wykorzystaj do tego dwie sklejki o wymiarach 30/22cm. Wystarczy, że wsuniesz je w wybrane przez ciebie miejsce pomiędzy piętrami domku. Możesz je swobodnie przesuwać, zmieniając wielkość i położenie pokoi.

 

9. Mebelki.

Z pozostałych skrawków sklejki i płyty pilśniowej wytnij mebelki i dekoracje. Sklej je ze sobą szybkoschnącym klejem wikolowym. Jeśli nie masz już więcej drewna, meble możesz zrobić z papieru lub tektury.

domek dla lalek mamawchacie.pl b10

10. Kolorowe tapety.

To najprzyjemniejszy etap wykańczania domku dla lalek. Wytnij z gazety lub starych książek zdjęcia wanny, umywalki, szafy, luster itp. Przyklej na wybrane przez ciebie ściany domku.

domek dla lalek DIY - szafa

GOTOWE 🙂

 

domek dla lalek fasada 1

 

 

 

2 przemyślenia nt. „Domek dla lalek – DIY instrukcja krok po kroku”

  1. Hej,
   ja mam wyrzynarkę firmy Festul taką, którą można prowadzić jedną ręką, ale spokojnie nawet najtańszą wyrzynarką wytniesz odpowiednie kawałki. Możesz też podjechać do OBI lub Castoramy i kupić kawałki sklejki, czy płyty meblowej już docięte na odpowiedni wymiar. Robią to od ręki, a cięcie kosztuje 3zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *